Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym?

0
133

Zakup samochodu osobowego, dostawczego, czy ciężarowego to najczęściej bardzo duży wydatek. Nie musisz długoterminowo oszczędzać, aby zaspokoić podobne potrzeby. Wystarczy wyłącznie podpisanie umowy o kredyt samochodowy. Rynek motoryzacyjny jest zdominowany przez taką formę zobowiązania, krótko lub długoterminowego w zależności od oceny zdolności kredytowej dłużnika. Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym, aby wykorzystać maksymalnie potencjał współpracy z bankami komercyjnymi?

Przydatne informacje o kredytach samochodowych

Przede wszystkim kredyt samochodowy nie dotyczy tylko samochodów, ale również innych pojazdów, w tym maszyn budowlanych, skuterów, klasycznych jednośladów. Jedna z najważniejszych zalet kredytu samochodowego dotyczy stosunkowo niskich kosztów. Niektórzy kredytobiorcy zastanawiają się, czy w ramach finansowania samochodu zaciągnąć standardowy kredyt gotówkowy, czy raczej dedykowaną pożyczkę motoryzacyjną. Drugie rozwiązanie jest znacznie lepsze. W kredycie samochodowym dochodzi do optymalnego zabezpieczenia umowy, chociażby przez ustanowieniu zastawu, ewentualnie przez przepisanie polisy AC. Akurat polisa AC jest obowiązkowa przy kredycie samochodowym. Większość banków komercyjnych traktuje pojazd jako naturalne zabezpieczenie umowy kredytowej. Dzięki temu zobowiązanie jest tańsze. Kredyt samochodowy możesz spłacić bardzo szybko, nawet na podstawie dwóch, czy jednej raty pojawiającej się pod koniec umowy.

Długoterminowy lub bardziej elastyczny okres kredytowania samochodu

Niektórzy kredytobiorcy spłacają pożyczki samochodowe przez dziesięć, a nawet więcej lat. Trzeba jednak przemyśleć tak długi termin obowiązywania zobowiązania, ponieważ przez dłuższy termin spłaty generujesz znacznie większe odsetki. Nie jest to korzystne dla budżetu gospodarstwa domowego. Kredyt samochodowy jest bardzo wysoki, znacznie wyższy od klasycznej pożyczki gotówkowej. Nie ma problemu, aby kredyt samochodowy sięgał nawet setek tysięcy złotych. Przy zakupie zaawansowanych maszyn budowlanych, czy samochodów ciężarowych takie kwoty nikogo nie dziwią. Kredyt samochodowy to poza tym jedna z najlepszych alternatyw dla leasingu. Nie każdy leasing, szczególnie dla nowych właścicieli działalności gospodarczych wykazuje skuteczność w optymalizacji podatkowej. Kredyt to narzędzie zdecydowanie uniwersalne, nastawione na dość szybką spłatę i w miarę niskie koszty. W kredytach samochodowych występuje tzw. rata balonowa. Dzięki racie balonowej regulujesz kredyt samochodowy w racie wypadającej pod koniec współpracy. To sytuacja, w której inwestor maksymalizuje potencjał własnego kapitału, a kredyt nie jest odczuwany ekonomicznie przez dłuższy okres.

Zobacz także:  Kredyt samochodowy – główne korzyści

Duża różnorodność przy finansowaniu floty nowych, czy używanych pojazdów

Większość banków komercyjnych finansuje bez problemu pojazdy nowe, czy jednostki używane. To zapewnia znacznie większą elastyczność przy nawiązywaniu współpracy. Pożyczka samochodowa to doskonałe narzędzie dedykowane gospodarstwom domowym, czy właścicielom przedsięwzięć biznesowych nastawionych na szybki rozwój floty pojazdów. W kredycie samochodowym dochodzi do optymalnego zabezpieczenia interesów kredytobiorcy i kredytodawcy. Nie jest to kredyt skomplikowany pod względem formalnym, jednak nieco cięższy od kredytu gotówkowego. Można potraktować ten rodzaj zobowiązania jako długoterminowy z możliwością skrócenia rat w zależności od potencjału zdolności kredytowej dłużnika. Co myślisz o potencjale kredytów samochodowych i czy zamierzasz z nich skorzystać?