Co warto wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych?

0
87

Konsolidacja to nic innego jak połączenie ze sobą kilku zobowiązań finansowych i obniżenie comiesięcznych rat. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że kredyty konsolidacyjne mają lepsze oprocentowanie niż w przypadku kredytów, które zostały zaciągnięte wcześniej. Niewątpliwie jest to jeden z popularniejszych produktów bankowych, który umożliwia kredytobiorcy szybsze uporanie się z istniejącymi zobowiązaniami i jednocześnie na polepszenie obecnej sytuacji finansowej.

Dla kogo konsolidacja kredytów?

To pytanie stawia sobie zapewne wiele osób, zwłaszcza te, które wcześniej nie miały styczności z tym produktem bankowym. Mówiąc najprościej konsolidacja to połączenie – w przypadku kredytów jest to połączenie wszystkich zobowiązań w jedno. Dzięki temu produktowi bankowemu można znacznie zmniejszyć obciążenie domowego budżetu. Warto wiedzieć również o tym, że konsolidacja nie tylko połączy różne zobowiązania w jedno, ale również wynegocjuje lepsze oprocentowanie kredytu, a co za tym idzie obniżenie miesięcznej raty kredytowej. Decydując się na kredyt konsolidacyjny można uporządkować następujące zobowiązania finansowe: kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, kredyt ratalny, kartę kredytową, kredyt w koncie osobistym, kredyt na mieszkanie, pożyczkę gotówkową (w tym tzw., chwilówki). Wiadomo, że powyższe zobowiązania posiadają różne warunki spłaty i różne terminy, co w efekcie może znacząco rzutować na płynność finansową kredytobiorcy. W tym przypadku kredyt konsolidacyjny może okazać się dobrym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niemu powstanie jedna rata, którą będziemy płacić w określonym terminie.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Niestety nie w każdym przypadku osoba, która ubiega się o kredyt konsolidacyjny ma możliwość jego otrzymania. Banki także w tym przypadku biorą pod uwagę szereg różnych istotnych kwestii. Mianowicie chodzi tu o dobrą historię kredytową w BIK-u oraz odpowiednią zdolność kredytową. Jeśli potencjalny kredytobiorca wcześniej znacząco spóźniał się z spłatami swoich zobowiązań bank nie udzieli mu kredytu konsolidacyjnego. W przypadku obliczania przez bank zdolności kredytowej brane pod uwagę są całkowite dochody klienta – bez pomniejszenia o dotychczasowe zobowiązania. Dzięki temu bank będzie mógł realnie ocenić, czy kredytobiorcę faktycznie stać na spłatę nowego zobowiązania finansowego. Decydując się na kredyt konsolidacyjny warto wziąć pod uwagę następujące czynniki: wysokość oprocentowania kredytu konsolidacyjnego, wysokość RRSO, możliwość uzyskania dodatkowej gotówki oraz zakres kredytów wchodzących w skład konsolidacji.

Zobacz także:  Konsolidujemy 100 000 złotych z okresem spłaty 8 lat.