Czy rynek kredytów gotówkowych się zmienia?

0
113

Branża kredytów gotówkowych przechodzi dynamiczne zmiany. W artykule poznasz główne obszary zmian i perspektywy dalszego rozwoju rynku pożyczek krótkoterminowych. Najważniejsze zmiany występują w segmencie podatkowym, technologicznym, a także społecznym i politycznym.

Największe zainteresowanie kredytem gotówkowym występuje naturalnie w bankach detalicznych, ale parabanki i pożyczki społecznościowe wykazują również cykliczny wzrost klientów. Parabanki z oddziałów stacjonarnych przechodzą wyłącznie do internetu ze względu na ograniczenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre parabanki przekazują wnioski bezpośrednio do inwestorów indywidualnych. Wynagrodzenie wynika wtedy z prowizji po nawiązaniu współpracy między stronami. To jeden z nowoczesnych segmentów rozwoju rynku pożyczek krótkoterminowych. W parabankach można realnie zaciągnąć zobowiązanie bez nadmiernej kontroli w bazach Biura Informacji Kredytowej i Biura Informacji Gospodarczej. Zmienia się wyraźnie profil przeciętnego kredytobiorcy. To już nie najbiedniejsza część społeczeństwa, ale raczej ludzie o małych, średnich, ale w miarę stabilnych zarobkach. Do parabanków doszedł również problem podatku bankowego. Wskazany podatek obejmuje na razie tylko największe podmioty w branży, ale w przyszłości prawdopodobnie cały rynek poniesie dodatkowe koszty. Z najnowszych doniesień wynika, że nawet Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuje się tematyką kosztów pozaodsetkowych. To jeden z największych problemów całej branży kredytowej.

Odświeżenie prawne kredytów gotówkowych jest wręcz niezbędne. Doprowadzi w dużym stopniu do wyeliminowania nieuczciwych kredytodawców lub działalności, gdzie granica etycznej obsługi klienta stopniowo się zaciera. Parabanki dominują wyraźnie w internecie. Zwiększają też inwestycje reklamowe, aby trafić do bardziej zamożnych grup klientów. Otrzymanie pożyczki gotówkowej to niezbyt duży problem, nawet bez zdolności kredytowej i potwierdzonej historii spłat dotychczasowych zobowiązań. Polityka, rozwój technologiczny, przemiany społeczne to bez wątpienia czynniki, które optymalizują oferty kredytów gotówkowych. Pożyczka to już nie instrument luksusowy, ale praktycznie dostępny dla każdego.

Zobacz także:  Czy osoba zadłużona może otrzymać kredyt gotówkowy?