Doradca kredytowy do kredytu samochodowego – warto, czy nie?

0
108

Powszechnie zakłada się, że pomoc doradcy kredytowego w doborze optymalnego kredytu hipotecznego jest bardzo ważna, jeśli nie niezbędna. To samo zresztą mówi się w przypadku dużych kredytów gotówkowych, w oparciu o które realizuje się naprawdę spore inwestycje (np. w przedsiębiorstwach). Czy zatem konieczne jest wsparcie analogicznego doradcy przy kredytach samochodowych? Można dojść do wniosku, że tak. A przemawia za tym sporo różnych argumentów.

Dlaczego doradca kredytowy jest potrzebny przy kredycie samochodowym?

Doradca pomoże wybrać optymalną ofertę z prawdziwego natłoku wielu różnych ofert. Prawdę mówiąc, nawet i dziś można znaleźć kilka rozsądnych ofert kredytów samochodowych. Problem w tym, że niektóre ich parametry – różniące się często na wręcz symbolicznym poziomie – mogą przełożyć się na konkretne i to nawet znaczne wydatki. Po co zatem przepłacać, skoro można kupić pieniądze taniej?

Doradca pomoże nie tylko w doborze optymalnej oferty, ale też w przesłaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Wszelkie wnioski, zgody i inne oświadczenia to naprawdę bardzo rozległa dokumentacja, której przesyłanie do oddziałów banku oddalonego np. 50 km od nas jest dość kłopotliwe. Dlatego – z punktu widzenia kredytobiorcy – skorzystanie z pomocy takiej osoby jest bardzo ważne.

Pomoc doradcy kredytowego jest również bardzo… tania! Mało kto wie, że jego wynagrodzenie to zaledwie 2 – 3 procent łącznej sumy kredytowej. Owszem, w przeliczeniu na liczbę klientów przedkłada się to na stosunkowo wysokie zarobki, ale nie o tym rzecz. Zwłaszcza, że w zamian otrzymuje się (najczęściej) kompleksową pomoc w zakresie uzyskania odpowiedniego kredytu samochodowego.

Doradca kredytowy doradzi również w kwestiach związanych ze stosunkiem kosztu do efektu, czyli ceny samochodu w odniesieniu do wszystkich jego funkcji dodatkowych. Owszem, jest to bardzo czasochłonna i złożona praca, ale jej wartość jest wręcz nieprzeceniona. W ten sposób można uniknąć rozczarowania modelem, który w innym banku, okazałby się dużo tańszy. Zwłaszcza, jeśli ten pierwszy naliczył sporo opłat dodatkowych (np. wysoka prowizja).

Zobacz także:  Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Podsumowując, praca doradcy kredytowego jest bardzo ważna z punktu widzenia osoby, która jest zainteresowana kredytem samochodowym. Niemniej równie ważne jest też to, by pomoc ta była realizowana wobec świadomego klienta, który wie o co w tym chodzi. Jednym słowem – nigdy nie należy opierać się wyłącznie na pomocy doradcy, który przecież może po cichu współpracować z wybranym bankiem.