Kredyt gotówkowy – o czym warto wiedzieć?

0
121

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy dostępny w każdym banku. Możemy wziąć go na dowolny cel, gdyż nie jest to kredyt celowy tak jak w przypadku kredytu samochodowego czy też hipotecznego. Dlatego też kredyt gotówkowy jest stosunkowo łatwo dostępny.

Od czego zacząć?

Chcąc skorzystać z kredytu gotówkowego warto rozpocząć od rozpoznania rynku. Tak jak istnieje wiele banków, tak również istnieje wiele najróżniejszych ofert kredytów gotówkowych. Niektóre są bardziej korzystne, inne mniej. Robiąc wcześniej analizę domowego budżetu będziemy wiedzieć na co nas stać i jaka oferta będzie dla nas satysfakcjonująca.

Zwróć uwagę na RRSO.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli w skrócie RRSO, to wyznacznik który powie nam ile wynoszą rzeczywiste koszty kredytu. Na koszty kredytu składają się: odsetki, prowizja, koszty przyznania kredytu, dodatkowe ubezpieczenie i inne koszty. Im niższe RRSO tym kredyt jest korzystniejszy.

Ubezpieczenie kredytu.

Banki różnie podchodzą do tematu ubezpieczenia kredytu. Jeśli nie jest ono konieczne, to warto zastanowić się czy w ogóle korzystać z tej opcji, zwłaszcza gdy kwota kredytu nie jest zbyt wysoka. Koszt ubezpieczenia znacznie podnosi koszt kredytu. Lepiej więc przemyśleć czy nie wykupić ubezpieczenia na życie w instytucji pozabankowej i tym zabezpieczyć najbliższych przed sytuacją, gdy nie będziemy w stanie spłacać kredytu.

Formularz informacyjny od banku.

Każdy bank ma obowiązek przedstawić kredytobiorcy formularz informacyjny w którym znajdziemy wyszczególnione wszystkie informacje dotyczące kredytu. Dokument powinien być przejrzysty i zrozumiały. Muszą znaleźć się w nim informacje dotyczące wszystkich opłat związanych z kredytem.

Raty w różnej formie.

W kredycie mamy do wyboru raty równe i raty malejące. Raty równe cechują się stałą kwotą spłacaną przez cały okres kredytowania. Kwota ta uwzględnia dług wraz z odsetkami. Natomiast raty malejące wraz z upływem czasu maleją. To jaką formę spłaty wybierzemy zależy tylko od naszych preferencji.

Zobacz także:  Pożyczka krótkoterminowa w internecie – korzyści

Odstąpienie od umowy.

Warto wiedzieć, że w ciągu 14 dni od podpisania umowy kredytowej, możemy jeszcze od niej odstąpić. Takie prawo daje nam ustawa o kredycie konsumenckim.