Kredyt na samochód to czasami jedyna droga do posiadania własnych czterech kółek. Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt w konkretnym banku, warto zaczerpnąć nieco wiedzy na ten temat.
Gdzie udać się po kredyt?
Sprawa powinna wydawać się prosta, ponieważ każdy bank ma w swej ofercie kredyt samochodowy. Oczywiście różnią się one między sobą zwłaszcza wysokością prowizji, odsetek i opłat dodatkowych. Jednak szczegółowe rozpoznanie powinno nam ułatwić sprawę w wyborze kredytu w tradycyjnym banku. Jednak jest jeszcze jedna możliwość uzyskania kredytu na samochód, a mianowicie kredyt w banku samochodowym. Obecnie większość marek samochodowych posiada swoje banki, warto więc z nich korzystać jeśli kupujemy auto w autoryzowanym salonie. Główną korzyścią takiego kredytu są lepsze warunki niż w tradycyjnym banku, a także możliwość negocjacji zniżki na kupowany samochód.
Różne rodzaje kredytu samochodowego.
Kredyty samochodowe różnią się między sobą rodzajem płaconych rat. Wyróżniamy trzy rodzaje kredytu samochodowego: kredyt standardowy, kredyt balonowy i kredyt jednoratowy. Kredyt standardowy to tradycyjny kredyt polegający na spłacaniu co miesiąc jednej raty kapitałowo – odsetkowej. Okres kredytowania tego rodzaju kredytu to od 6 miesięcy do 10 lat. Nie ma także wymagalności wpłaty własnej. Nieco inaczej wygląda spłata raty w kredycie balonowym. Początkowe raty są niskie i zazwyczaj mają pokryć 80% wartości kredytu. Ostatnia rata to pozostałe 20% wymagane do zapłacenia w całości. Banki samochodowe oferują natomiast tak zwany kredyt jednoratowy. Polega on na tym, że wymagana jest duża wpłata własna, zazwyczaj rzędu 50 – 60%. Pozostałą część kredytu kredytobiorca zobowiązuje się zapłacić w ustalonym w umowie terminie. Kredyt jednoratowy nazywany jest także kredytem 50/50 albo 60/40. Łatwo się więc domyślić, że 50% kredytu płacone jest wówczas od razu, a pozostałe 50% po upływie określonego terminu i analogicznie w drugiej sytuacji.
Na co bank zwraca uwagę.
Chcąc skorzystać z kredytu samochodowego musimy załatwić wiele formalności. Przede wszystkim bank będzie wymagał dokumentów potwierdzających nasz miesięczny zarobek i rodzaj umowy na jaką jesteśmy zatrudnieni. W tym przypadku należy przedstawić zaświadczenie o dochodach, które na wniosek pracownika wydaje pracodawca. Poza tym bank sprawdzi naszą zdolność kredytową i historię kredytową. Na zdolność kredytową wpływają takie czynniki jak: ilość osób w gospodarstwie domowym, staż pracy, suma miesięcznych dochodów i zobowiązań, a także wiek kredytobiorcy. Po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw bank wydaje decyzję kredytową.