Kredyt samochodowy – rodzaje

0
117

Kredyt samochodowy pozwala dokonać zakupu auta bez udziału własnej gotówki. Cały operację finansuje bank, z którym podpisywana jest umowa kredytowa. Do wyboru są trzy rodzaje rat spłaty. Czym jest rata balonowa? A czym jest rata 50/50? Czy zdecydować się na tradycyjne spłacanie równych rat co miesiąc bez wpłaty własnej?

Kredyt samochodowy z ratą balonową – co to jest?

Jest to kredyt samochodowy, który udzielany zostaje na okres 3-5 lat. Jego główną cechą jest niewielka wysokość wpłaty własnej. Ponadto, kolejne raty można dostosować do swoich możliwości i mogą one być najniższe oferowane przez bank. Natomiast ostatnia rata, tak zwana balonowa, jest znacznie wyższa i może wynosić 10-20% wartości samochodu, a niekiedy nawet 50%.

Gdy dojdzie do momentu kiedy trzeba zapłacić ostatnią ratę, klient ma trzy możliwości. Po pierwsze może rozłożyć ostatnią ratę na kilka mniejszych i stałych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą dalej użytkować samochód nie nadwyrężając budżetu domowego. Drugą możliwością jest oczywiście spłata całej ostatniej raty. Trzecia, często wybierana opcja, to odkupienie przez dealera auta i możliwość wyboru innego na takiej samej zasadzie kredytowania.

Kredyt 50/50 i 4 x 25% – na czym polega?

Jeśli oferta kredytu balonowego nie jest zbyt atrakcyjna, można skorzystać z możliwości zakupu samochodu na zasadzie 50/50. Zasada jego działania jest prosta. Klient zanim dokona zakupu samochodu, wybiera model go interesujący, a następnie wpłaca 50% jego wartości. Kolejne 50% wpłaca po roku użytkowania auta. Jak w powyższym przykładzie, tak i w tym jest możliwość rozłożenia drugiej połowy wartości na raty. Co więcej, rozłożenie na raty nie jest oprocentowane, jednak nie oznacza to, że kredyt samochodowy będzie darmowy. W jego koszty zostanie wlliczona prowizja za udzielenie kredytu oraz koszt ubezpieczenia.

Zobacz także:  Zdolność kredytowa a kredyt samochodowy

Samochód można także zakupić na zasadzie 4 x 25%. Oznacza to, że klient spłaca co roku 25% wartości samochodu. Ten kredyt także nie jest oprocentowany, ale jak w przypadku 50/50 trzeba uiścić koszty prowizji oraz ubezpieczenia. Na rynku dostępny jest też kredyt 3 x 33%.

Tradycyjny kredyt – najlepsze rozwiązanie?

Jest to najpowszechniejsza forma finansowania sobie zakupu samochodu. Kredyt samochodowy udzielany jest na zasadzie spłaty równych rat miesięcznych. Po podpisaniu umowy, pieniądze z udzielonej pożyczki przekazywane są bezpośrednio na konto dealera czy salonu samochodowego. Banki często oferują kredyty, które wynoszą nawet 150% wartości samochodu.

Co więcej, za pomocą takiej formy finansowania, można zakupić samochód zarówno nowy jak i używany. Okres spłacania kredytu samochodowego z równymi ratami wynosi przeważnie 5 – 10 lat. Ponadto, dzięki temu kredytowi można zakupić auto sprowadzone z zagranicy.