Kredyty gotówkowe

0
86

Istota kredytu gotówkowego za każdym razem determinuje sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy. To oczywiste, że tego typu zadłużenie będzie rzutować na kondycję budżetu domowego klienta kredytowego. Kluczem do sukcesywnego spłacania comiesięcznych zobowiązań jest świadomość obowiązku, jaki nakładamy na siebie z momentem podpisania umowy kredytowej. Pocieszające jest to, że potencjalny kredytobiorca jest w stanie wpłynąć na wysokość comiesięcznej raty a to za sprawą szerokiego wyboru opcji kredytowych opartych na preferencyjnych warunkach. Kredyt gotówkowy to przede wszystkim priorytet o którym należy pamiętać każdego miesiąca. Jeśli zaniechamy tego obowiązku wówczas mogą nas dotknąć nieprzyjemne tego konsekwencje w postaci postępowania windykacyjnego. Należy również pamiętać o skrupulatnej analizie czynników kształtujących wysokość kredytu i rezygnację z tych, które generują dodatkowe koszty.

Definicja kredytu gotówkowego

Definiując pojęcie kredytu gotówkowego, skupiamy się na jego elementarnej wartości jaką jest jego dowolne przeznaczenie. Tak jak każdy kredyt, również zobowiązanie gotówkowe wykazuje zarówno wartości dodatnie i ujemne. Każdy kredytobiorca spotkał się z tego typu zależnościami. Oferty kredytów gotówkowych instytucji pozabankowych czyli tzw.parabanków chociaż są bardziej dostępne dla potencjalnego kredytobiorcy to jednak charakteryzują się wyższym oprocentowaniem. Formuła „coś za coś” w tym przypadku w zamian za niewielką ilość dokumentów oraz brak wnikania w opinię Biura Informacji Kredytowej potencjalny kredytobiorca w szybkim czasie może otrzymać potrzebne środki jednakże na niezbyt preferencyjnych warunkach.

Jakie są koszty kredytu gotówkowego?

Opłacalność każdego kredytu gotówkowego to przede wszystkim jego całkowity koszt, na który składają się:

Odsetki- stanowią ten szczególny rodzaj oprocentowania czyli tzw. WIBOR, mówiący o tym po jakich kosztach banki udostępniają pomiędzy sobą kredyty wraz z wysokością marży. Część kapitałowa i odsetkowa składa się na ratę kredytu. Ta pierwsza stanowi rzeczywistą wartość kredytu, z kolei ta druga jego procentowy koszt, który jest determinowany przez całkowitą wielkość kredytu.

Zobacz także:  Kredyty gotówkowe.

Oprocentowanie – stanowi podstawę zysku dla instytucji finansowej, charakteryzuje się wartościami stałymi bądź zmiennymi w zależności od aktualnej wysokości stóp procentowych

Prowizja – to cena za możliwość uzyskania środków finansowych. Chociaż zdarzają się kredyty gotówkowe bez prowizji to wówczas musimy liczyć się z wyższa marzą kredytu lub jesteśmy zobowiązani do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytu gotówkowego

Ubezpieczenie – to forma gwarancji dzięki której zadłużenie kredytobiorcy jest regulowane w przypadku utraty pracy, uszczerbku na zdrowiu czy nawet śmierci.W takiej sytuacji ubezpieczyciel rozlicza się z instytucją finansową w taki sposób aby żadna z nich nie poniosła straty.