Nie jesteś dumny ze swej zdolności kredytowej? Sprawdź, czy możesz starać się o kredyt.

0
74

Wiele osób uważa, że społeczeństwo patrzy na nich z góry z powodu złej oceny kredytowej. Niestety, w większości jest to prawdziwe stwierdzenie. Czasami może to być niesprawiedliwe, ponieważ istnieje wiele powodów, dla których ktoś mógł zniszczyć ich kredyt. Na przykład rachunki za leczenie lub utrata pracy mogą postawić kogoś w trudnej sytuacji finansowej. A może ktoś popełniał błędy lub zachowywał się nieodpowiedzialnie, gdy był młody. W rzeczywistości problemy kredytowe są łatwe do zdobycia i nie znikają łatwo – zazwyczaj pozostają na Twoim raporcie kredytowym przez długi czas.

Jeśli masz złą historię kredytową, nie jest ważne, jak się tam dostałeś, ale ważne jest, aby zrozumieć:

  • co składa się na twoją historię kredytową
  • jak ocena kredytowa może wpłynąć na twoją zdolność do wykonywania ruchów finansowych w przyszłości.

Znajomość tych informacji może pomóc w podjęciu właściwych działań, które pomogą naprawić ocenę kredytową i zbudować dobrą historię w przyszłości. Na początek możesz poznać podstawowe informacje na temat oceny zdolności kredytowej oraz trochę terminologii związanej z raportowaniem zdolności kredytowej.

Jaka jest różnica między oceną kredytową a ratingiem kredytowym?

Wielu konsumentów uważa, że ocena kredytowa i zdolność kredytowa to to samo. Chociaż są podobne, nie są dokładnie tym samym. Oceny kredytowe odnoszą się zazwyczaj do osób fizycznych, podczas gdy ratingi kredytowe są używane do oceny działalności. Istnieje kilka sposobów oceniania firm, ale najczęściej stosowany system jest najczęściej wykorzystywany, gdy w grę wchodzą aplikację o kredyty gotówkowe. Ten system ratingowy służy do określania lub przewidywania zdolności kredytowej firm oraz tego, czy jest prawdopodobne, że będą oni płacić swoje rachunki na czas i zgodnie z warunkami.

Zobacz także:  Kredyt 10 000 na rok w BGŻ BNP PARIBAS, CITI handlowy

Kredytodawcy mają możliwość oceny zdolności kredytowej osób fizycznych. Dzięki temu pożyczkodawcy mogą podejmować rozsądne decyzje, czy powinni udzielać kredytu. Większość pożyczkodawców stosuje punktację gdzie im wyższy wynik, tym lepszy obraz kredytu. Chociaż jest najczęściej używanym systemem do określania zdolności kredytowej, dodatkowo biura kredytowe śledzą Twoją historię kredytową. Raporty, które generują, nie zawsze są identyczne, ponieważ gromadzone przez nich informacje mogą się różnić. Ponadto metody, których używają do obliczania wyniku, są różne, więc nie zdziw się, widząc różny zakres wyników.

Jak wpływa na Ciebie słaba zdolność kredytowa?

Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest niska, poniesiesz określone negatywne skutki. Na przykład możesz nie być w stanie zakwalifikować się do kredytu hipotecznego lub innego rodzaju pożyczki, którego potrzebujesz. Jeśli otrzymałeś zgodę na pożyczkę ze złym kredytem, najprawdopodobniej będziesz musiał zapłacić dużo wyższe oprocentowanie. Może to znacznie zwiększyć miesięczną płatność i koszt przedmiotu, który kupujesz w dłuższej perspektywie. Jeśli jednak masz duże zadłużenie na karcie kredytowej, czasami lepiej jest wziąć pożyczkę o wyższym oprocentowaniu, aby móc skonsolidować i spłacić swój dług.

Jeśli próbujesz uzyskać zgodę na kredyt, zła ocena kredytowa niekoniecznie powstrzyma Cię przed uzyskaniem pożyczki. Istnieją opcje dla pożyczkobiorców, którzy mają niższe wyniki, a różne produkty pożyczkowe mają różne wymagania, jeśli chodzi o ocenę zdolności kredytowej. Jeśli Twój wynik jest niższy, zostaniesz przypisany do innej kategorii gdzie najprawdopodobniej będzie to oznaczać, że twoja pożyczka ma wyższą stopę procentową i inne wymagania, takie jak wyższa minimalna zaliczka.