Pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy

0
182

Pożyczka gotówkowa łączy w sobie cechy kredytu gotówkowego. A zatem w jakiej sytuacji możemy z niego skorzystać? Jak się okazuje pieniądze od banku możemy pożyczyć na wiele różnych sposobów. Jeżeli chodzi o kredyt gotówkowy i pożyczkę hipoteczną to mimo tego że oba rodzaje możemy wykorzystać na dowolny wybrany przez ciebie cel to mimo tego jest również wiele cech które różnią je od siebie. To na który produkt bankowy powinniśmy się zdecydować zależy przede wszystkim od tego jaką kwotę pieniędzy chcemy pożyczyć. Zdecydowanie częściej sięgamy po pożyczkę gotówkową, jednak w sytuacjach kiedy potrzebujemy większej sumy pieniędzy korzystniej jest wziąć pożyczkę hipoteczną.

Kredyt gotówkowy a pożyczka hipoteczna

Decydując się na pożyczkę w banku powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na całkowity koszt pożyczki. Porównując ze sobą pożyczkę hipoteczna kredyt gotówkowy zdecydowanie korzystniej przedstawia się pożyczka hipoteczna. Niestety nie jest ona tak łatwo dostępna jak w przypadku kredytu gotówkowego, a najważniejszą przeszkodą do zaciągnięcia tego typu pożyczki jest oczywiście hipoteka. O pożyczkę hipoteczną mogą ubiegać się tylko te osoby które posiadają nieruchomość na której może zostać ustanowiona hipoteka czyli inaczej mówiąc pewnego rodzaju zabezpieczenie dla banku, na wypadek gdyby pożyczkobiorca przestał spłacać kredyt czy też pożyczkę. Ostateczny czas przyznania pożyczki hipotecznej jest zdecydowanie dłuższy niż kredytu gotówkowego. Ten fakt wynika ze zdecydowanie bardziej skomplikowanej procedury.

Zależy ile pożyczamy

Pożyczka hipoteczna skierowana jest przede wszystkim dla większych sum, zdecydowana większość banków może przyznać nam kredyt od 50 tysięcy złotych. Maksymalna kwota kredyty zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości która będzie zabezpieczeniem kredytu. Najczęściej banki przyznają kredyt w wysokości od 60 do 70 procent wartości tej nieruchomości. Niektóre banki stosują jednak ograniczenia co do kwoty przyznanej pożyczki i nie może ona przekraczać kwoty 500 tysięcy złotych. W przypadku kredytów gotówkowych minimalna kwota kredytu wynosi tysiąc złotych, natomiast maksymalna uzależniona jest od kilku czynników np. wysokości dochodów, wieku oraz wykonywanego zawodu, a także od danego banku.

Zobacz także:  Biuro Informacji Kredytowej- przyjaciel czy wróg?

Tańsza pożyczka hipoteczna

Porównując kredyt gotówkowy z pożyczką hipoteczną pod kątem oprocentowania oraz marzy możemy uznać że zdecydowanie korzystniej wypada pożyczka hipoteczna. Marża i oprocentowanie zależy głównie od kwoty jaką chcemy pożyczyć oraz wskaźnika LTV. Marże pożyczek wahają się od 3 do 8 punktów procentowych. Łączne oprocentowanie zaczyna się już od 6 procent. W przypadku pożyczki gotówkowej oprocentowanie jest uzależnione od wykształcenia, zawodu, stanu cywilnego i oczywiście historii kredytowej. Na podstawie tych oraz jeszcze innych czynników klienci przydzielani są do różnych grup i i otrzymują różne oferty kredytowe od banków.