Czasami biorąc kredyt gotówkowy musimy się liczyć z tym, że bank będzie chciał od nas jakiegoś poświadczenia, że jesteśmy wiarygodni i zwrócimy pieniądze. Jednak najczęściej przy dużych sumach pieniędzy słyszymy o ubezpieczeniu kredytu kredytowego. Jak to działa?
Klienci są wabieni coraz to innymi promocjami, które w pewien sposób obniżają ratę kredytu. Jednak nie zawsze tak jest. Warto wspomnieć, że miesięczna kwota ubezpieczenia nie przekłada się na całkowitą obniżkę kredytu. W ten sposób wiele tracimy, bo skusiliśmy się na promocję, która okazała się niezbyt korzystną ofertą. Innym sposobem zabezpieczenia kredytu gotówkowego są polisy. Są one zakładane na życie lub w wyniku utraty pracy. O szczegółowych warunkach polisy trzeba doczytać w umowie, gdyż warunki pomiędzy poszczególnymi firmami różnią się minimalnie. Wszelkie źródła nieporozumień wiążą się z nieczytania umów lub ich niedostatecznego zrozumienia. Niektóre z nich podwyższają sztucznie marżę. Korzystanie z promocji nie zawsze idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem.
Nie wszystkie banki stosują jednak takie pułapki. W dużej mierze zależy im na klientach, dlatego obniżają marżę jak tylko mogą, aby w to miejsce znalazła się miesięczna kwota ubezpieczania. Bank nie narzuca konkretnej firmy ubezpieczeniowej, dlatego możemy to zrobić także we własnym zakresie. Nie zwalnia nas to ze znajomości podstawowych pojęć bankowych i prawda bankowego. Powinniśmy w dużej mierze wiedzieć jakie prawa nam przysługują. Czy kredyt gotówkowy może być utrapieniem? Owszem, może. Dlatego warto też we własnym zakresie przemyśleć ofertę banku. Mimo, że pracują tam specjaliści i wiedzą więcej od nas to potrafią niektóre kwestie przemilczeć.
Zaletą kredytu gotówkowego z pewnością jest to, że możemy szybko pozyskać środki. W przeciwieństwie do kredytu hipotetycznego, na którego decyzję przyjdzie nam czekać nawet do trzech tygodni. Trzeba się jednak z tym liczyć, że będzie go cechowało wyższe oprocentowanie. W przypadku zakupu auta jesteśmy jego właścicielem od samego początku niż w przypadku kredytu hipotetycznego. Warto także negocjować z bankiem o lepsze warunki kredytowania. Nie dajmy sobie wmówić, że dzięki dodatkowym usługom dostaniemy lepszą ofertę kredytową. Umowa jest zawierana pomiędzy dwoma stronami, także warto walczyć o swoje prawa. Oczywiście jeśli zapoznaliśmy się z kilkoma ważnymi pojęciami, bez tego ani rusz. Dopiero kiedy będziemy mieli większą wiedzę na temat bankowości możemy rozpocząć negocjacje z przedstawicielem banku. Mimo proponowania swojego ubezpieczyciela nie musisz się na to zgadzać. To nie jest przymus, ale tylko propozycja, którą możemy przyjąć bądź odrzucić.