Zdolność kredytowa a kredyt samochodowy

0
76

Wiele osób rozważa zaciągnięcie kredytu samochodowego i podchodzi do tej sprawy w taki sposób, że gdy już wybiorą odpowiadającą im ofertę, równa się to możliwości uzyskania dodatkowego źródła finansowania. Niestety nie jest to wcale takie proste. Działania, które musimy wykonać, w celu wyłonienia ofert dopasowanych do naszych potrzeb, możliwości oraz oczekiwań, to dopiero początek drogi do celu. Kiedy bowiem postanowimy złożyć wniosek o kredyt samochodowy, może okazać się, że zostanie od przez bank odrzucony. Powody decyzji odmownej mogą być rozmaite, niemniej jednak często jednym z decydujących czynników jest tutaj nasza zdolność kredytowa.

Dlaczego zdolność kredytowa ma znaczenie?

Na podstawie zdolności kredytowej bank ocenia, czy jesteśmy z jego perspektywy wiarygodnym potencjalnym kredytobiorcą. Chodzi więc o to, aby instytucja ustaliła, czy będziemy w stanie spłacać zobowiązanie. Oczywiście występuje tutaj pewien problem w postaci tego, że na zdolność kredytową wpływają również zobowiązania z przeszłości, a przecież jeśli mieliśmy kiedyś problemy finansowe, to niekoniecznie trwają one aż do dzisiaj. Sytuacja finansowa może ulegać zmianom. Niemniej jednak trzeba liczyć się z tym, że w przypadku dawnych kłopotów w tej materii dostęp do kredytu samochodowego może być utrudniony. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że my sami nie możemy zdawać się jedynie na ocenę banku – należy samodzielnie przeanalizować swój budżet, ponieważ jest to na tyle indywidualna sprawa, że dostęp do wszelkich niuansów mamy tutaj wyłącznie my sami.

Dobrze jest wiedzieć, jakie czynniki mają wpływ na obraz naszej zdolności kredytowej. Jest to nasza historia zobowiązań, a także uzyskiwane przez nas zarobki, ponoszone wydatki oraz aktualne zobowiązania. Jak więc widać, znaczenie ma tutaj całkiem sporo elementów, którym należy przyjrzeć się w szczegółach. Na podstawie historii zobowiązań bank ocenia, jak wywiązywaliśmy się do tej pory z obowiązku spłaty naszych zadłużeń. Jeżeli nie mieliśmy do tej pory tego rodzaju transakcji na swoim koncie, jest to – wbrew pozorom – również dosyć negatywny sygnał, ponieważ instytucja nie otrzymuje wówczas żadnych przydatnych informacji na podstawie historii kredytowej. Bardzo ważne są także kwoty naszych przychodów oraz wydatków. Budują one bowiem pewien pogląd na to, w jakiej wysokości raty będziemy w stanie regulować comiesięcznie. Duże znaczenie mają także nasze trwające zobowiązania – trzeba bowiem pamiętać o tym, że nie można brać na siebie długów, które przekraczają nasze możliwości spłaty. Tego rodzaju informacje są istotne nie tylko z perspektywy banku, ale przede wszystkim z naszego punktu widzenia. Te oraz inne dane pozwalają nam bowiem stwierdzić, czy w ogóle możemy pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu samochodowego. Trzeba więc wnikliwie przeanalizować wszelkie okoliczności towarzyszące i na ich podstawie podjąć decyzję dotyczącą zaciągnięcia kredytu samochodowego lub też rezygnacji z tej opcji.

Zobacz także:  Kredyt samochodowy – główne korzyści